Per pastaruosius kelis metus supratau, kad termovizorius medžioklėje yra nepakeičiamas įrankis, be kurio keliauti į mišką yra paprasčiausiai nebeverta. Todėl noriu pasidalinti savo įžvalgomis su Jumis – štai penkios priežastys, kodėl termovizorius yra būtinas.
1. Vienas prietaisas bet kokiam paros metui
Kadangi termovizorius „mato” šilumą ir iš jos sukuria vaizdą, termovizoriumi aš naudojuosi ir dieną, ir naktį. Pavyzdžiui su dideliu objektyvu (50mm) termovizorius šiltą tašką užfiksuos ir už 2 km, žinoma, neįžiūrėsi, kas ten yra, bet žinosi, kad yra. Iš mažesnio atstumo galima įžiūrėti ir žvėris besislepiančius žolėje, už brūzgynų ar tarp medžių. Čia kamufliažinė maskuotė neišgelbės, šiluma spinduliuoja iš bet kur. Ne kartą naudojausi tykodamas bebrų, kuriuos tarp šakų sąnašų be termovizoriaus pamatyti nebuvo jokių galimybių.
Todėl, termovizorius puikiai tinka ir dieną, ir prieblandoje, ir naktį, padės orientuotis ir rūke ar per lietų. Nepriklausomai nuo šviesos kiekio lauke, gyvūnas ar bet koks kitas šiltas objektas išsiskirs savo išorės temperatūrą, o termovizoriumi Jūs tai galėsite matyti.
2. Termovizoriai tapo lengviau įperkami
Terminas „pigesnis“ yra reliatyvus ir, žinoma, priklauso nuo biudžeto skiriamo medžioklei ir jos įrangai. Tačiau, per pastaruosius metus, termovizijos technologija buvo išplėtota ir stipriai atpigo. Pavyzdžiui, InfiRay E3n monoklis kainuoja kiek daugiau nei 1000 Eur. Palyginimui, 2007 m. panašaus lygio prietaisas kainavo 15 000 Eur, kai dabar topinis modelis su pačia pilniausia komplektacija E6 Pro kainuoja kiek daugiau nei 3 tūkst
Šiluminė optika kažkada buvo išskirtinai arba kariniai, arba elito įrankiai, tačiau dėka tokių įmonių, kaip InfiRay, tapo prieinama plačiam medžiotojų ratui.
3. Greitesnė ir efektyvesnė žvalgyba
Paprasti žiūronai, taikikliai ir kitokios kameros buvo ir yra naudojami gyvūnų sekimui, skaičiavimui ir medžioklei. Nors patogūs ir paprasti, tačiau šie įrankiai gana greitai parodo savo ribotumą.
Gamtininkai naudodami termovizorius daug greičiau ir efektyviau tiria gyvūnų elgesį ir įpročius. Pavyzdžiui, tokie stebėjimai leido suprasti kaip juda stambieji raguočiai, kokį žemės pagrindą renkasi judėjimui, kuriuo paros metu yra aktyvesni, o kada lieka labiau pasyvūs.
Per termovizorių galima greičiau aptikti ir mažus ir didelius žvėris – triušius, lapes, vilkus ir šernus. Nesunku pamatyti ar gyvūnai turi jauniklių ir suskaičiuoti visą bandą.
Ne mažai ornitologų norėdami sužieduoti paukščius, tačiau negalėdami tinklais jų sugauti, naudojasi termovizoriais, kad naktį galėtų prie jų prieiti ir pažymėti.
4. Tikslus objektų identifikavimas ir medžiotojų saugumas
Miškas yra ne vien medžiojamų žvėrių teritorija. Natūralu, kad mišku reikia dalintis su kitais jo gyventojais ir lankytojais. Termovizoriumi pamatysite ne tik kitus medžiotojus kolegas, bet ir atpažinsite naminius gyvūnus ar gyvulius, kurie galėjo nuklysti į medžiojamus plotus. Taip pasirinkti saugią šūvio trajektoriją. Juk nesinorėtų sumedžioti draudžiamą gyvūną ar sužeisti kolegos šunį.
5. Greičiau randami pašauti ir pabėgę gyvūnai
Termovizoriai yra nepamainomi kuomet reikia rasti sužeistą ir pabėgusi gyvūną. Toks gyvūnas gali jau nebejudėti ir nekelti garso, tačiau būti pasislėpęs tankmėje. O jei pametėte kraujo pėdsaką, tuomet pastebėti jį miške gali būti praktiškai neįmanoma. Tačiau, gyvūnas dar ilgai išliks šiltas, o tai ir fiksuos termovizorius.
Turint prietaisą rankoje galima sparčiai judėti per mišką, stabtelėti ir apžvelgti teritoriją. Taip pat termovizorius leis lengviau sekti ir kraujo pėdsaką, kurį gali būti sunku matyti prieblandoje ar lyjant.
O kaip Jūs naudojate termovizorių? Pasidalinkite savo patirtimi